Grįžk


Šiais laikais galime sutikti begales žmonių, kurie iki gyvo kaulo yra užknisti kasdienybės. Tokie žmonės bando ją kuo ryškiau, įvairesnėmis spalvomis nuspalvinti. Vieni eina į naktinius klubus, antri į sporto klubus (tikėdamiesi, kad ten įgaus amžiną jaunystę ir sveikatą) , treti ieško religijų, manydami, kad rado gyvenimo „grindis“ , dar kiti išsigelbėjimo ieško darbe ar karjeroje, ir galiausiai, tie, kurie nori rasti tikrojo gyvenimo skonį. Tuos pirmus sieja iš pažiūros nepanašus, tačiau vienas ir tas pats tikslas – rasti kažkokį siauro pobūdžio užsiėmimą, kuris atitrauktų dėmesį nuo organizmo poreikių, prašymų.. grįžti. Paklausite, kur grįžti? Juk mes esame čia, esame savo namuose, miestuose. Juk darbai kaip ir nudirbti, vaikai paimti iš darželių, šaldytuvai pilnutėliai, na, nebent liguistas potraukis traukia į darbovietę…

Kaip bebūtų keista, tie, kurie nori išeiti iš visuomenės (t.y. dabartinės), ir grįžti į ekologišką, natūralų gyvenimo būdą, yra įvairiai apšaukiami: aborigenais, laukiniais, atsilikėliais.. „Tu turi gyventi taip, kaip gyvena tavo gimdytojai, draugai, giminės, likęs pasaulis. Tu turi atsiversti į kuo labiau civilizuotą gyvenimo būdą, nes taip yra „gerai“ , taip sako Motina Kultūra.“ Tavo civilizuotas gyvenimas: jokios harmonijos su gamta, masiniai išnykimai, žudymai, savo gyvenimo nekentimas, nes egzistenciją palaikai darbu, o tas darbas tiesiogiai padeda naikinti pasaulį, miražai, tuštybės, ir kuo jos didesnės, tuo didesnė jų kaina. Štai čia tai tikra civilizuota jėga! O grįžti į necivilizuotą gyvenimą reiškia gyventi balanse su tais be galo „kvailais laukiniais“,  kurie vis dar gyvena, gyventi tarp gyvūnų (tarp tokių kaip tu). Sąrašą galima tęsti, bet žodžių reikšmės nepasikeis į teigiamas. Su tokiais ketinimais žmogaus yra išsižadama: laikui bėgant giminės ir giminingieji jį pamiršta, priklijuodami jam „bomžo“ etiketę.

Dar blogiau būna, kai asmuo nebaigia aukštesniosios mokyklos ar dar kažkokios „lavinimo“ institucijos. Tada reikalai pakrypsta ypač tragiška linkme: individo įvaizdžio kartelė nuleidžiama sulig žemėm. Pažvelkime į asmenybės vystymąsi mūsų kultūrinėje globalioje terpėje iš šalies. Gimsta vaikas. Nėra ko norėti, tačiau ir čia: nenatūralumas. Ir čia be skatinamųjų neišsiverčiama. Pinigų, prekių grįstoje ekonomikoje tai –  priimtina. Kam gi tiek vargo? Juk konvejeris laukia, dar vienas auksarankis gimė. Reikia greičiau „forminti“. Toliau – vaiko socialinimas. Taip, atspėjote, tai – darželis. Vietoj to, kad tėvai pastoviai būtų su vaikeliu ir mokintų jį TIKRŲ žinių ir įgūdžių, jie jį veda į galvos gydyklą. O veda į darželį tam, kad patys „užsidirbtų“. Tačiau, stiprus paradoksas. Tėvai grįžta iš darbo.. ogi nelaimingi! Kažkaip ir vaikas nelabai nori eiti į fermą.. Be abejo, jie neanalizuoja ir nenori analizuoti priežasčių: kodėl mano didžiausia kasdienybės dalis apgaubta kažkokiu keistu nenoru? Ar taip ir visiems būna, kai galiausiai yra įsėdama į mūsų kultūrinį laivą? Jeigu aš jaučiu atgrasų nepasitenkinimą realybe, kuri yra kuriama mūsų civilizacijos, gal iš tiesų kažkas ne taip? Regis, kad taip. Tai joks ne maištas, tai – dėsnis.

Tačiau, tik kai kažkas pradeda užčiuopti virbo galą ir ieškoti alternatyvų, išeičių, kultūrinė programa staiga blokuoja pamatus verčiančias mintis. O jei dar tas užuomazgas papasakoji „artimiems“, gali sulaukti vizito pas psichologą, mat mąstymas labai jau pasidarė „nesveikas“ ir „nekultūringas“.

Kai pradedi kalbėti ir užsiminti apie kitokio gyvenimo įprasminimo alternatyvas, pašnekovas su putom išveblena: „O tai ką tu darysi?! Ką tu valgysi? Galiausiai, kaip tu gyvensi??“.. Atsakymas paprastas: gyvensiu. Gyvensiu, bent stengsiuosi įprasminti tą gyvenimo būdą, kurį įprasmino mano gentainiai. Kokia čia gali būt gėda? Kodėl manai, kad kitaip neįmanoma gyventi? Kodėl manai, kad vienintelis teisingas gyvenimo būdas – civilizacijoje?  Vienintelis maistas – iš parduotuvių? Vieninteliai rūbai – iš siuvyklų? Vienintelis menas – iš meno kapinių – galerijų? O kur tie seni, bendri vakarai, kai kaimas ar gentis susirinkdavo ir dalindavosi dienos įspūdžiais, bendra šiluma visiems, gyvenimo patirtimi? Ir tai nebuvo prievolė ar rašytas įstatymas, tai vėl gi – dėsningumas. Mes tai iškeitėme į komercinius pramogų klubus. Jau daug tūkstančių metų, kaip neturime bendros, stiprios šeimos, giminės, genties…

O meilė? Kokia ji? Mūsų gyvenime, meilė yra sąlyginė. Mylime tada, kai „gražu“, nemylime kai „purvina“, draugas – kai gauna gerą pažymį, kai prastą – eilinis vaikėzas. Meilę padarėme kažkuo aukščiau už liūdesį, pyktį ir sukūrėme prarają tarp šių sąvokų , atskirdami, kad meilė – ne instinktas, o kažkokia prievarta. Mes ne tik, kad sugriovėme fizinį gamtos balansą, bet ir pradėjome skirstyti jausmus (greičiau, instinktus) į gerus ir blogus. Mūsų mąstymo horizontai baigiasi ties mokykla, treniruotėm, darbu. Mums atrodo, kad kitaip neįmanoma. O taip atrodo, nes nuo galvos iki kojų, tiek protiškai, tiek fiziškai esame šios kultūrinės programos vergai. Žmonės labai dažnai užkimba už įvairių ideologijų, santvarkų, tikėdamiesi padaryti „tvarką“ ir laukti geresnės rytdienos. Labai gaila, tačiau tos pilnų tomų lentynos neišgelbės pasaulio: tose dogmose kalbama vien tik apie žmogų, tik apie problemas, liečiantį tik jį. O tai reiškia harmonijos nebuvimą, o kai jos nėra, pasaulis, kaip vientisas organizmas, negali klestėti.

Mes neturime vizijos. Štai ko mums reikia. Kol dar nevėlu, mes turim pradėti ją brandinti ir įprasminti.

Martynas J.

Reklama
Įrašyta kategorijoj Uncategorized. 13 Comments »

13 atsakymai to “Grįžk”

 1. Antanas Says:

  Labai teisingai rašo Martynas. Reikalinga aiški, patraukli vizija, kad žmonės žinotų, kur jie eina, kur juos nori nuvesti lyderiai.
  O lyderių viena iš pagrindinių užduočių ir yra būtent sukurti patrauklią viziją, suprantamai pateikti ją žmonėms, uždegti ja žmones, kad jie priimtų ją kaip savą. Va tada, tai jau minia tampa jėga. Tačiau, kaip rašo straipsnio autorius, “fermose“ užauginti, nužmoginti pilkos minios pilki žmogeliai pasitenkina nemielu darbu ir kvailinančia televizija. Jeigu ji nepadės, dar šnapso užpilsim… Taip ir supilkėja net tie, kurie dar turėtų potencijos tapti lyderiais. Taip ir nebėra kam kurti viziją…
  Ne, ne… dar taip visai nenusivažiavom, dar pakilsim iš tų pilkų pelenų…
  O vizija… Ji jau yra. paskaitykit ht tp : / / aistis. eu parašykit ten į forumą savo nuomones, pasiūlymus, kritiką…
  Aš lieku yptimistas….
  Bus gerai.
  SUkursim mes dar rojų Žemėje.
  Sužydės mūsų Tėvynė.
  Nusišypsos laimingi mūsų vaikai, vaikaičiai!

 2. Simonas Says:

  Kokie dar lyderiai? Yra vienintelė išeitis: anarchija!

 3. ugnis Says:

  Aciu, Martynai, uz mintis. Siuo metu man labai reikia TOKIO palaikymo. jauciuos einanti pries tevu ir kitu artimu planus, lukescius, stengiuosi gyventi naturaliau. meginu eiti, kur veda sirdis, o tai TAIP sunku… nes atrodo, kad as klystu, o visi teisus, jauciuos beprotele, nesusipratele. laiminga, kad izodinai manas mintis,,,,.

  • Martynas J Says:

   Smagu, kad padariau kažkokį efektą. 🙂 To ir norėjau. Gal turi kokį skypa ar ką? Būtų įdomu pasidalinti mintimis toliau.

 4. alm.. Says:

  Anarchija tik su kūrybine kryptimi .
  visų pirma reikia statyti tai , kas yra geriau,
  o kas liko, natūraliai nublės.

  Tapti nepriklausomais nuo Lietuvos respublikos , gyventi sodybose , veikti tik tai, ką norisi ten – nėra draudžiama.
  Visuomenę dabar realiausia keisti iš apačios : pamatom alternatyvą, kviečiame draugus į bendrystę ir kuriam.
  Norėtume visiems pasakyti, kad žmonės, atsimerkit,
  bet juk mes turim gerbti kiekvieno individo troškimus,
  ypač tų, kurie tiesiog džiaugiasi gyvendami miestiškume.
  Jei vizijos bus labai ryškios ir turėsim daugiau visiškos laisvės pavyzdžių , greičiau turėsime tai, ką svajojam.
  O Vizijų yra .
  V.Megre knygos, aistis .eu, gyva .lt vizija , gal dar kas..

  tiesiog drąsos kurti tai, ką norisi turėti .
  Nes mes galim keisti visą pasaulį, tik mažais mažais žingsneliais.

 5. Heh>Antanui Says:

  Tu arba giliai klysti, arba specialiai nori suklaidinti kitus. O greičiausiai- tik reklamuoji kokius nors savo seminarus, ar šiaip “produktus“. Apgailėtina.

 6. Pato Says:

  Įdomus straipsnis.

 7. Natalija Says:

  Geras straipsnis. Tokius noretusi matyti didziuosiuose dienrasciuose.. Kartu su pavyzdziais, kad tai imanoma…

 8. Ilythiiri Says:

  It is truly regrettable that a person will treat a man who is valuable to him well, and a man who is worthless to him poorly.
  One should have insight into this world of dreams that passes in the twinkling of an eye.

  Hojo Shigetoki (1198-1261)

  http://edtech.suhsd.k12.ca.us/actnow/act/dfickett/japan/quotes.html

 9. Anonimas Says:

  manau tau patiks: http://www.xanga.com/suzanboiler

  angliskai bet manau moki anglu.

 10. foreli Says:

  Nuostabu Martynai
  kaip tik ir ruosiu tokia vieta visiems

  Vienas iš mūsų didžiausių norų yra suburti drauge lietuviškai kalbančius žmones kur nors žemėje, kur jie padėtų vienas kitam ir galėtų gyventi arčiau, natūraliau, išmingingiau, saugiau ir draugiškiau.

  Mes norime visiems lietuvių vaikams sudaryti nepaprastai pilnavertišką gyvenimą. Taigi, eškome lietuviškai kalbančių šeimų bendravimui ar bendradarbiavimui. Ieškome, tų kurie nuspręs ugdyti savo atžalėles ne per video žaidimus ir televiziją, ne per narkotikus ir alkoholizmą, ne per mokyklos įkalinimą ir religijos gąsdinimus, bet per gamtos ir žmonių mylėjimą, kad išliktų gyvos ir sveikos žmonijos tradicijos.

  Su pagarba,
  Foreli Blinstrubaitė-Kramarik

  208-687-2444 namai
  208-687-1777 ofisas
  akianesart9@yahoo.com e-paštas
  jav

  • Neriukas Says:

   Labai svarbus klausimas foreli – ar ką nors sukūrėte, ar svajonių planai kiek įvykdyti? Lietuvoje tai tokios svajonės nesipildo, kažkokie blokai stovi. Įdomu, kaip ten kur jūs planavote, praėjo jau virš keturių metų, turėjo kažkas likti iš svajonių. O straipsnis dalinai teisingas, beveik visas pariko.


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: